Świętokrzyskie atrakcje - Święty Krzyż - 1 2024

Świętokrzyskie atrakcje – Święty Krzyż

Święty Krzyż to jeden z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki w Góry Świętokrzyskie, a jednocześnie ośrodek pielgrzymkowy, który cieszy się od lat bardzo dużym zainteresowaniem. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Święty Krzyż to miejsce, które może oczarować każdego. Nuda nie grozi tu ani miłośnikom aktywnego wypoczynku, ani tym, którzy chcą się nacieszyć pięknem świętokrzyskiej przyrody. Obiekt ten zachwyca również swą historią, a stojący na szczycie Łysej Góry klasztor jest jednym z ciekawszych zabytków architektury na terenie województwa świętokrzyskiego. Klasztor ten powstać miał w miejscu, który dość wcześnie stał się ośrodkiem kultu pogańskiego. Już w VIII wieku powstał tu kamienny krąg, który otoczył szczyt Łysej Góry zwartym pierścieniem. Jego fragmenty widoczne są do dziś, stanowią też jedną z najcenniejszych pamiątek z dawnych czasów, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po Górach Świętokrzyskich.

Dumą Świętego Krzyża pozostaje jednak zespół klasztorny benedyktynów, w którym do dziś przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. To im zawdzięcza swą nazwę całe pasmo górskie, kuszące jodłowymi puszczami oraz gołoborzami. Na Świętym Krzyżu można zapoznać się z długą historią tego miejsca oraz z dziejami klasztoru – wystarczy odwiedzić muzeum misyjne, którym obecnie opiekują się Misjonarze Oblaci. W miejscu tym można się również zapoznać z przyrodniczym bogactwem Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdyż przy klasztorze funkcjonuje muzeum przyrodnicze.

Obiektem, którego w czasie wizyty na Świętym Krzyżu nie można pominąć, jest tutejszy kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Pochodzi on z XVIII wieku i jest trzecią świątynią stojącą w tym miejscu. Świątynia ta jest ciekawym przykładem sztuki barokowej, w której widoczne są też wpływy stylu klasycystycznego.

W kościele tym na szczególne wyróżnienie zasługuje kaplica grobowa Oleśnickich, służąca też obecnie jako miejsce adoracji Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Warto też odwiedzić kościelne krypty, w których spoczywają: nieznany powstaniec, opat Sierakowski oraz książę Jeremi Wiśniowiecki.